Produkty atrakcyjne wizualnie bardzo często sprzedają się lepiej niż te, które swoim wyglądem klientów nie przyciągają. Jako przedsiębiorca musisz pamiętać, że idealnym środkiem ochrony designu będzie rejestracja wzoru przemysłowych. Pamiętaj jednak, że nie tylko sam wygląd się liczy, zaś szczególną wartością zwiększającą popyt na produkty Twojego przedsiębiorstwa będzie również ich użyteczność i oryginalność w zakresie rozwiązania konkretnego problemu. Jeżeli chcesz chronić konkretne rozwiązanie ułatwiające życie, zabezpiecz je w formie wzoru użytkowego.

Wzorem użytkowym są wszelkie nowe i użytecznie rozwiązania o charakterze konstrukcyjnym, które jednocześnie można zastosować w przemyśle (np. konstrukcja wózka sklepowego). Sama ochrona dotyczyć może zarówno kształtu, jak i budowy, czy też kompozycji przedmiotów o trwałej postaci.

W przeciwieństwie do wynalazków, wzór użytkowy nie musi stanowić naukowego przełomu. Wystarczy, że zostanie uznany za rozwiązanie noszące znamiona nowości.

Co ważne, wzorów użytkowych nie chroni ani prawo autorskie, ani prawo ochronne wzorów przemysłowych. Jest to całkowicie indywidualny przedmiot rejestracji, które z pewnością warto rozważyć jako alternatywę do patentu. Jest to o wiele prostszy proces, a w szczególności mniej czasochłonny, a co za tym idzie – mniej kosztowny. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla wszystkich start-upów, jak i dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Rzecznicy patentowi Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy posiadają wieloletnie i bogate doświadczenie w zakresie ochrony wzorów użytkowych. Jesteśmy gotowi wspierać naszych klientów na każdym etapie ochrony praw wyłącznych, zarówno w Polsce, Unii Europejskiej, jak i za granicą.

Usługi:

 • Przeprowadzimy badania i opinie dotyczące zdolności rejestrowej
 • Opracujemy zgłoszenie wzorów użytkowych
 • Wniesiemy opłaty za udzielenie prawa wyłącznego
 • Odnowimy prawa na wzory użytkowe
 • Będziemy monitorować terminarz opłat urzędowych
 • Sporządzimy dla Ciebie listy ostrzegawcze w sprawach o naruszenie praw praw ochronnych na wzory użytkowe
 • Będziemy reprezentować Cię w postępowaniach sądowych dotyczących ochrony wzorów użytkowych przed naruszeniem
 • Poprowadzimy mediacje i negocjacje w celu polubownego zakończenia sporów dotyczących wzorów użytkowych
 • Doradzimy strategię dotyczącą ochrony wzorów użytkowych
 • Przygotujemy umowy w zakresie wzorów użytkowych
 • Obsłużymy transakcje związane z obrotem prawami – kupno, sprzedaż, udzielenie licencji itp.

Cennik

W Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy stosujemy minimalną stawkę wynagrodzenia za usługi rzecznika patentowego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dn. 2 grudnia 2003 roku (Dz.U. z 2003r. nr 212 poz. 2076).

W przypadku dużych lub nietypowych projektów stawki wynagrodzenia ustalane są indywidualnie lub wg. stawek godzinowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą zapraszam Cię serdecznie do nawiązania kontaktu poprzez stronę Kancelarii (link poniżej).

Kancelaria Nowakowski & Wspólnicy